Pārlekt uz galveno saturu
Image
Kompetences novērtēšana_Olgas Cepurītes pieredzes stāsts

Olgas pieredzes stāsts

9. Decembris, 2022

Nepieciešamība celt savu profesionālo kvalifikāciju Olgai Cepurītei bija no darba devēja izvirzīta prasība. COVID ierobežojumu dēļ gatavošanās eksāmena kārtošanai aizņēma gandrīz pusgadu, tomēr šis laiks bija vērtīgs, lai tam sagatavotos kvalitatīvi. Pēc pavāra kvalifikācijas saņemšanas  Olga turpina darbu ar gandarījumu, ka ir ne tikai ieguvusi valsts atzītu dokumentu, bet cēlusi kvalifikāciju un apguvusi vērtīgas zināšanas. Iespēja saņemt izmaksu kompensāciju bija nozīmīgs atbalsts šajā procesā.

Savā darba vietā Daugavpilī Olga bija nostrādājusi jau vairākus gadus, līdz no darba devēja puses saņēma prasību celt esošo pavāra palīga kvalifikāciju. Piemērotus kursus Olga atrada Daugavpils Tirdzniecības profesionālajā vidusskolā, tomēr uz to brīdi visas grupas jau bija nokomplektētas. Tad vidusskola sievietei piedāvāja iespēju sagatavoties pašai un nokārtot tikai kvalifikācijas eksāmenu. “Vienīgais, kas mani biedēja, bija tas, ka eksāmena kārtošana varētu būt dārga, bet man teica, ka, iespējams, atradīs citus cilvēkus, kas arī gribēs nokārtot eksāmenu, un tad tas būs lētāk,” atceras Olga.

Eksāmena kārtošana COVID ierobežojumu dēļ vairākkārt tika atlikta. Sākot gatavoties vēl decembrī, pašu eksāmenu Olga nokārtoja tikai maijā. Tomēr viņa atzinīgi novērtēja šo  gatavošanās laiku eksāmenam: “Pāris nedēļu laikā būtu bijis grūti kvalitatīvi sagatavoties eksāmena kārtošanai, jo jāspēj apvienot vairākas lietas vienlaicīgi – ģimeni, darbu un tad vēl mācības, tāpēc šie pāris mēneši bija optimāls laiks,” atzīst Olga. Viņa uzsver, ka, gatavojoties eksāmenam, uzzinājusi arī daudz noderīgas informācijas esošam darbam, piemēram, ēdienu nosaukumus, nepieciešamās sastāvdaļas: “Viena lieta ir tas, kā tu strādā ikdienā, bet cita – mācīties, kā jāstrādā.”

Pirms eksāmena Olga izmantoja iespēju pieteikties bezmaksas konsultācijām, kuru laikā sievietei ne tika stāstīja par prasībām teorijas kārtošanai, bet arī praktiski iepazīstināja ar darba vidi, virtuvi un dažādām iekārtām tajā. Pasniedzēji palīdzēja gatavoties arī paša eksāmena kārtošanai, gan nodrošinot ar nepieciešamajiem materiāliem, gan sūtot e-pastā uzdevumu piemērus. Olga atceras, ka pasniedzēji ir bijuši ļoti atbalstoši visa procesa gaitā no gatavošanās eksāmenam līdz dokumentu sakārtošanai izmaksu kompensācijas pieteikšanai.  “Daugavpils Tirdzniecības profesionālās vidusskolas vadītāja mani ļoti motivēja un atbalstīja, jo man bija bažas gan par to, vai spēšu nokārtot eksāmenu valsts valodā, gan arī par eksāmena kārtošanu vienai pašai. Bet viņa un citi pasniedzēji vienmēr bija līdzās, un šis atbalsts man bija ļoti svarīgs un noderīgs”, stāsta Olga.

Kvalifikācijas eksāmenu Olga tomēr kārtoja viena pati, un sākumā bija liels uztraukums, tomēr eksaminatori viņu atbalstīja un lika saprast, ka uztraukumam nav pamata. Veiksmīgi nokārtojot eksāmenu, Olga ieguva pavāra kvalifikāciju. “Saņemot apliecību, es varu strādāt par pavāru, kas ir augstāka un arī labāk atalgota kvalifikācija. Arī esošajā darba vietā varu būt mierīga, jo man ir nepieciešamais izglītības dokuments,” atzīstas Olga.

Jautāta, vai viņa zināja, ka ir iespējams pieteikties eksāmena izmaksu kompensācijai, Olga atzina, ka sākumā par šādu iespēju nav zinājusi. Kad sieviete bija jau nokārtojusi eksāmenu, izglītības iestādes pārstāve pastāstījusi, ka viņa atbilst projekta mērķa grupai un ka varētu pamēģināt iesniegt dokumentus izdevumu segšanai. “Sākumā es līdz galam neticēju, ka šāda iespēja pastāv, jo parasti gandrīz kā par velti neko nedod. Bet esmu ļoti priecīga, ka pastāv tāds projekts, kurā tu vari nokārtot eksāmenu, celt savu kvalifikāciju un arī saņemt izdevumu kompensāciju,” pauž Olga. Viņa piebilst: “Ir diezgan grūti uzreiz samaksāt tādu naudas summu, tāpēc ir patīkami zināt, ka nauda atgriezīsies,” secina Olga.

“Dokuments, kas apliecina darbinieka prasmes, ir nepieciešams jebkurā jomā, tomēr motivācija to iegūt ir katram sava. Kādam tā ir iespēja palielināt savu atalgojumu esošajā darbavietā, kādam - no darba devēja izvirzīta prasība. Eksāmena izmaksu segšana padara pieejamu iespēju saņemt izglītības dokumentu plašākam cilvēku lokam, un to vajag izmantot!” secina Olga.